An electric heater draws 10A from a 120V line.The resistance of the heater is:
An electric heater draws 10A from a 120V line.The resistance of the heater is:
Share
Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.
Please briefly explain why you feel this question should be reported.
Please briefly explain why you feel this answer should be reported.
Please briefly explain why you feel this user should be reported.
Resistance of electric heater= voltage/current Resistance = 120/10 = 12 ohm
Resistance of electric heater= voltage/current
Resistance = 120/10 = 12 ohm
See less